הרפורמה להוזלת תעריפי ביטוח החובה

לפני כשנה נכנסה לתוקפה הרפורמה להוזלת תעריפי ביטוח החובה לכלי רכב פרטיים עם מערכות בטיחות מתקדמות, המוזילה את הביטוח בעשרות אחוזים.

הרפורמה להוזלת תעריפי ביטוח החובה

נהגים, המתקינים ברכבם הפרטי מערכות בטיחות מתקדמות,
זכאים להנחה משמעותית בביטוח החובה

הרפורמה, עליה הכריזו שר האוצר, משה כחלון, והממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, לפני כשנה, ואשר נכנסה לתוקף באופן הדרגתי, מסייעת לכם, בעלי רכב פרטי, להוזיל את פוליסת ביטוח החובה לרכב בעשרות אחוזים. מדובר בצעד ראשון של האוצר להגברת התחרות בענף, לצמצום הסבסוד בין מבוטחים והתאמה בין הסיכון למחיר הביטוח.

אם אתם מעוניינים לדעת באיזו חברת ביטוח תקבלו את מחיר ביטוח החובה הנמוך ביותר, כאשר תסתיים הפוליסה הנוכחית, אתם יכולים להיכנס למחשבון משרד האוצר, לעדכן את הפרטים הנדרשים ולקבל הצעות מחיר מחייבות.

הרפורמה הפחיתה את מחירי ביטוח החובה לכל בעלי רכב פרטי, המבוטחים בביטוח הפול – תאגיד בו שותפות כל חברות הביטוח ומנוהל על ידי המדינה, ובעיקר לנהגים צעירים הנוהגים ברכב עם מערכות התראה מפני תאונה, דוגמת מובילאיי ואיוואקס.

התעריפים החדשים מתבססים על ארבעה פרמטרים עיקריים: גיל, מין (נשים בסיכון נמוך יותר), מערכת בקרת יציבות (ESP), המחויבת בחוק בכלי רכב חדשים מאז שנת 2010 ומערכות התראה מפני תאונות.

ניקח לדוגמה רכב בנזין פרטי, בעל נפח מנוע 1,600 סמ"ק, 100 כ"ס, עם נהג/ת ללא תאונות או פסילות קודמות, עם מערכת למניעת נעילת גלגלים (ABS), מערכת בקרת יציבות (ESP) ושש כריות אוויר.
נבחן, בעזרת מחשבון משרד האוצר, את מחירי הפוליסה עבור גילאים שונים, עם ובלי מערכות בטיחות מתקדמות לרכב (מערכת התרעה על אי שמירת מרחק – FCW ומערכת התרעה על סטייה מנתיב – LDW)

על פי תוצאות המחשבון, נהג בן 18 , עם ותק נהיגה של שנה, ישלם עד כ- 21% פחות מעלות פרמיית ביטוח החובה לרכב, אם ברכבו תהיינה אותן מערכות לשמירת מרחק וסטייה מנתיב.
נהגת בת 25 , עם ותק נהיגה של 8 שנים, תשלם עד כ- 24% פחות מעלות הפרמיה, נהג בן 30 ישלם עד כ- 25% פחות מעלות הפרמיה לביטוח החובה ברכב ונהגת בת 40 תשלם עד כ- 22% פחות, אם ברכבה קיימות אותן מערכות בטיחות מתקדמות.

הרפורמה באה לטפל בכשל שוק, אשר הכביד בעיקר על נהגים צעירים, שכן אלו שילמו הרבה מעבר לסיכון שהם מייצרים למבטחים, בעודם נוהגים ברכב בו מותקנות מערכות בטיחות מתקדמות.

יש להזכיר כי ביטוח הפול מאפשר לבטח נהגים הנחשבים ל-'סיכון גבוה', ולכן הפרמיה הנדרשת בו גבוהה יחסית. לחברות הביטוח אסור לגבות מחיר גבוה ממחיר הפול, ומחשבון הביטוח מאפשר להשוות בין חברות הביטוח השונות ולמצוא את הזולה מכולן.

למחשבון משרד האוצר לביטוח חובה לחץ כאן